Wykład – prezentacja projektu doktorskiego mgr. Phillipa Helmkego z Ruhr-Universität w Bochum

W dniu 22 maja mgr. Phillipp Helmke wykładem Vom Danziger Dampfboot zu Pappes Hamburger Lesefrüchten. zur literarischen Entdeckung der deutschen Nord- und Oststsee zaprezentował swój projekt doktorski. Badacz wprowadził słuchaczy w świat XIX-wiecznej noweli marynistycznej/morskiej w literaturze niemieckiej. Słuchacze – III rok filologii germańskiej – docenili brawami i dyskusją wystąpienie literaturoznawcy, który finiszuje swój projekt doktorski na Ruhr-Universität w Bochum.

zdjęcie Helmke fot. Aleksandra Baczewska

Niemiecka część wybrzeża Morza Bałtyckiego odegrała decydującą rolę w rozwoju literatury Morza Północnego w XIX wieku. Najstarszym publicznym kurortem nadmorskim na współcześnie niemieckim wybrzeżu Morza Bałtyckiego jest Doberan (obecnie Bad Doberan w bundeslandzie Meklemburgia-Pomorze Przednie), który powstał pod koniec XVIII wieku. Rosnące zainteresowanie wybrzeżem doprowadziło do ożywionej turystyki, co z kolei zachęciło autorów do podjęcia wątków terra incognita Morza Północnego w literaturze. W XIX wieku obszar Morza Północnego stał się opiewaną literacko – terra poetica – narracyjną przestrzeń możliwości, w której do dziś rozgrywają się „niespotykane wydarzenia”. Niemniej źródła legendy o niesamowitym jeźdźcu na siwym koniu, która zainspirowała Theodora Storma do napisania słynnej noweli „Der Schimmelreiter”  (1888 roku) sięgają pomorskich Żuław.

zdjęcie Phillip Helmke 2 fot. Aleksandra Baczewska

Prezentacja połączona została z wykonaniem autorskich adaptacji muzycznych omawianych utworów na gitarze legendarnej enerdowskiej firmy Musima, która wypożyczył specjalnie na tę okazję dr Maciej Dajnowski z Instytutu Filologii Polskiej.

zdjęcie Philipp Helmke 3 fot. Aleksandra Baczewska

Na jubileuszowej konferencji grassoznawczej w roku 2022 r. Phillipp Helmke prezentował wyniki pracy magisterskiej dotyczącej noweli „Idąc rakiem” Güntera Grassa. Współpraca kontynuowana jest w ramach projektu IDUB „Pogranicza w dialogu. Dialogi na pograniczach.” Spotkanie odbyło się w ramach wykładu Literatura Gdańska i regionu, który w tym semestrze prowadzi prof. Miłosława Borzyszkowska.

Fot. Aleksandra Ola Baczewska

Ten wpis został opublikowany w kategorii Bez kategorii. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.