PUSTY POKÓJ. Teatr gotowania według Güntera Grassa

To był wzruszający wieczór, który zgromadził rodzinę, przyjaciół, współpracowników, wielbicieli, czytelników i badaczy twórczości Güntera Grassa. Spotkanie odbyło się w Domu Kaszubskim w rocznicę urodzin pisarza jako impreza towarzysząca festiwalowi Grassomania 7. Spektakl PUSTY POKÓJ stanowił kolejną odsłonę Teatru Gotowania według Güntera Grassa – spotkań inspirowanych wątkami kulinarnymi, przewijającymi się przez twórczość literacką i plastyczną artysty, które Stowarzyszenie Güntera Grassa organizuje  już od ponad 10 lat.

Bez tytułu
Wspomina Mikołaj Trzaska…

Galeria zdjęć
Film

Tym razem scenariusz, tradycyjnie autorstwa Macieja Kraińskiego, zbudowany był na bazie rozdziału powieści „Blaszany bębenek”. Znajdujemy tu scenę stypy w kaszubskiej wiosce pod Gdańskiem po śmierci Agnieszki, matki Oskara. Wykorzystano także fragmenty ostatnich książek pisarza, t.j. „Przy obieraniu cebuli” oraz „Skrzynka”. Wraz z Maciejem Kraińskim występowali Jerzy Kiszkis i Florian Staniewski. Mikołaj Trzaska dopowiadał muzycznie, sięgając w inspiracjach po kaszubskie śpiewy pustonocne. Oprawę kulinarną i scenerię zapewniła Tawerna Mestwin pod kierownictwem Kazimiery Zajączkowskiej-Petrosian.

Spotkanie stanowiło okazję do podzielenia się wspomnieniami i refleksjami dotyczącymi osoby i twórczości Güntera Grassa. W tej części, moderowanej przez Ewę Rachoń, wiceprezes Stowarzyszenia Güntera Grassa, głos zabrali m.in. prof. Józef Borzyszkowski (Instytut Kaszubski i UG), prof. Ewa Nawrocka (UG), Seiran Petrosian, Władysław Zawistowski, dyrektor Departamentu Kultury w Pomorskim Urzędzie Marszałkowskim. Podczas trwania części wspominkowej do zgromadzonych dołączyła rodzina i współpracownicy Güntera Grassa z Lubeki. Przebywali w Gdańsku na zaproszenie Prezydenta Miasta Gdańska. Jako goście honorowi uczestniczyli w tym dniu w uroczystości odsłonięcia  figury artysty, posadowionej obok Oskara Matzeratha na ławeczce w Dolnym Wrzeszczu.

Franz Grass, syn pisarza, podziękował uczestnikom spotkania za pielęgnowanie pamięci o ojcu. Wyraził wzruszenie, że twórczość i postać Güntera Grassa są tak obecne w rzeczywistości jego rodzinnego miasta. Podzielił się także wspomnieniem dotyczącym ostatniego zjazdu familijnego Grassów, które miało miejsce w Gdańsku rok wcześniej, w październiku 2014 r.

Spotkanie zorganizowały: Stowarzyszenie Güntera Grassa w Gdańsku, Instytut Kaszubski, Pracownia Badań nad Narracjami Pamięci Pogranicza (IFG UG) we współpracy z Gdańską Galerią Güntera Grassa. Projekt dofinansowany ze środków Miasta Gdańska koordynowała Miłosława Borzyszkowska-Szewczyk. Relacja fotograficzna: Ewelina Rogala i Andrzej Szewczyk.

M.B.-Sz.

Ten wpis został opublikowany w kategorii Bez kategorii. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.