Doroczne spotkanie Pracowni w Gołubiu, 19-20 czerwca 2015

W dniach 19-20 czerwca 2015 członkowie Pracowni spotkali się po raz trzeci na dorocznym spotkaniu w Gołubiu. Uczestniczyli w nim dr Maciej Dajnowski, dr Janusz Mosakowski, Katarzyna Kulikowska, dr Magdalena Sacha, dr Miłosława Borzyszkowska-Szewczyk i jako gość – dr Magdalena Lemańczyk. Tegoroczny zjazd charakteryzowała zwielokrotniona dynamika przepływu, m.in. gdyż uczestnicy przyjęli zaproszenie na „spotkanie sieciujące” prof. Cezarego Obracht-Pronw chacie 1dzyńskiego. Miało ono miejsce równolegle w pobliskiej siedzibie Kaszubskiego Uniwersytet Ludowego w Wieżycy. W sobotę udali się natomiast na wycieczkę studyjną do Muzeum – Kaszubskiego Parku Etnograficznego im. Teodory i Izydora Gulgowskich we Wdzydzach Kiszewskich.

galeria zdjęć ze spotkania – kliknij zdjęcie powyżej

We własnym gronie podsumowano w piątek wydarzenia z działalności Pracowni od ostatniego spotkania w lutym br.  Tematem wiodącym była międzynarodowa konferencja Topografie pamięci pogranicza. Nadrenia i Pomorze jako trylateralne regiony kulturowe, która miała miejsce w maju. Wymieniano się wrażeniami, komentarzami i uwagami.  Pod dyskusję poddano także kwestię planów działalności Pracowni w kolejnym roku akademickim, zamierzeń będących na różnych etapach realizacji. Omówiono pokrótce także propozycje współpracy. Tego dnia deszcze niespokojne nie pozwoliły uczestnikom na kontynuowanie tradycji leśnych spacerów.

W sobotę 20 czerwca wiodącym tematem spotkania był krajobraz muprzy grobie fokuszealny Kaszub, a w szczególności Muzeum – Kaszubskiego Parku Etnograficznego im. Teodory i Izydora Gulgowskich we Wdzydzach Kiszewskich. Ciesząc się słonecznym dniem członkowie Pracowni odwiedzili skansen nad Jeziorem Wdzydze w ramach wycieczki studyjnej. Wraz z dr Katarzyną Kulikowską, która przejęła kierownictwo placówki ze styczniem br., po muzeum oprowadził grupę dr Tadeusz Sadkowski – wieloletni pracownik, wicedyrektor  oraz współtwórca muzeum w jego dzisiejszej formie. Gospodarze dzielili się wiedzą, osiągnięciami i planami wykorzystania potencjału placówki, a odwiedzający  ̶  refleksjami.

Spotkanie zakończono rozmową przy stole w zagajniku przed zajazdem na terenie muzeum, podkreślając, że kolejny raz wiele tematów pozostało otwartych. Natomiast przestrzeń skansenu to miejsce nie tylko świadczące o splątanej bogatej historii pogranicza, ale jednocześnie wyciszające i inspirujące.

Dokumentację fotograficzną spotkania sporządzili Maciej Dajnowski i Miłosława Borzyszkowska.

M.B.-Sz.

Ten wpis został opublikowany w kategorii Bez kategorii. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.