Zaproszenie na otwarty wykład gościnny

Zapraszamy na otwarty wykład gościnny prof. Renaty Makarskiej z Johannes  Gutenberg Universität w Moguncji Solidarność im Comic.  Wykład odbędzie się w środę 30 listopada o godz. 15.00 w sali 170 (budynek Neofilologia UG, Wita Stwosza 51). Gość przedstawi leksykon Handbuch Polnische Comickulturen nach 1989, który ukazał się w 2021 roku pod jej współredakcją, oraz opowie o polsko-niemieckich kontaktach w obszarze komiksu.

zaproszenie_plakat Renata Makarska 30.11.22

O naszym Gościu:
Renata Makarska – kulturoznawczyni, polonistka, literaturoznawczyni, translatolożka i tłumaczka. Kieruje Zakładem Polonistyki na Wydziale Translatoryki, Lingwistyki i Kulturoznawstwa Uniwersytetu im. Jana Gutenberga w Moguncji (Germersheim). Studiowała polonistykę na Uniwersytecie Wrocławskim. Pracę doktorską obroniła na Uniwersytecie im. Fryderyka Schillera w Jenia (Der Raum und seine Texte. Konzeptualisierungen der Hucul’ščyna in der mitteleuropaischen Literatur des 20. Jahrhunderts, 2010); Projekt doktorski zrealizowała w ramach Exzellenzcluster „Kulturelle Grundlagen von Integration” na Uniwersytecie w Konstancji i stypendium habilitacyjnego  Margarete von Wrangell na Uniwersytecie w Tybindze.

Zainteresowania naukowe prof. Makarskiej obejmują literaturę migracyjną, (nowe) mniejszości w Europie Środkowo-Wschodniej, transkulturowość, przekład i komiks.

Jej najnowsze publikacje to Wyjść tłumaczowi naprzeciw. Miejsce tłumacza w najnowszych badaniach translatologicznych (red. z Jadwigą Kita-Huber, 2020) oraz Handbuch Polnische Comickulturen nach 1989 (red. z Kaliną Kupczyńską, 2021).

Spotkanie poprowadzi dr Eliza Szymańska. Pobyt gościa zrealizowany zostanie ze środków projektu IDUB „Pogranicza w dialogu – dialogi na pograniczach.”

Ten wpis został opublikowany w kategorii Bez kategorii. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.