Zaproszenie na otwarty wykład gościnny prof. Juliana Preece’a

W ramach preludium do obchodów 95. rocznicy urodzin Güntera Grassa, które planujemy  pod patronatem JM Rektora UG prof.  Piotra Stepnowskiego wraz z szeregiem partnerów na październik 2022, zapraszamy na kolejny grassoznawczy otwarty wykład gościnny. Prof. Julian Preece z University of Swansea (Walia), renomowany brytyjski grassoznawca, wygłosi we wtorek 31 maja o godz. 13.15  wykład na temat  Grass geht ins Kino: Das Zeit-Problem in den Verfilmungen seiner Prosawerke (Grass idzie do Kina. Problem czasu w ekranizacjach jego powieści). Wykład odbędzie się w sali 168 w budynku Neofilologii (Wita Stwosza 51).

zaproszenie_plakat Julian Preece

Z zapowiedzi wykładu naszego Gościa:

Bilans jest raczej skromny i to pomimo światowego sukcesu adaptacji Volkera Schlöndorffa powieści„Blaszany bębenek” z 1979 roku. Dotychczas zekranizowano łącznie cztery książki Güntera Grassa: „Kot i mysz” (1967), „Szczurzyca” (1997) i „Wróżby kumaka” (2005) to pozostałe trzy.

Co odstrasza więc filmowców z kraju i zza granicy? Z pewnością nie chodzi o skalę popularności materiału źródłowego. Także autor wydawał się być zawsze gotowy do wspierania drogi na ekrany swoich tekstów literackich. Stał u boku Schlöndorffa, do ekranizacji „Wróżb kumaka” próbował pozyskać wpierw Andrzeja Wa jdę.

Moja teza brzmi: u Grassa splatają się płaszczyzny czasowe i bardzo zmienna jest relacja pomiędzy czasem opowiadania a opowiadanym czasom (Schlöndorff pominął niemal ten aspekt), i właśnie ta strategia literacka utrudnia filmową adaptację. W moim wystąpieniu prześledzę, w jaki sposób w filmach poradzono sobie z problemem czasu oraz jak reżyserzy uczyli się od siebie nawzajem lub też czego nie nauczyli się od poprzedników.

Zapraszamy!

Julian-PreeceJulian Preece jest profesorem niemcoznawstwa w University of Swansea. Jest autorem licznych książek, w tym „Nine Lives: Ethnic Conflict in the Polish-Ukrainian Borderlands” (1999) oraz dwóch monografii dot. Güntera Grassa i jego twórczości (2001 / 2018). Ostatnio ukazała się jego książka “The Lost Honour of Katharina Blum” w serii British Film Institute Classics (2022).

Ten wpis został opublikowany w kategorii Bez kategorii. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.