Relacja z udziału w projekcie „Kontynuacja i rewitalizacji kultury kaszubskiej”

Pięcioro studentów Uniwersytetu Gdańskiego wzięło udział wraz z grupą 19 studentów antropologii kulturowej / etnografii uniwersytetu w Moguncji w polsko-niemieckim projekcie „Kontynuacja i rewitalizacja kultury kaszubskiej”. Germanistykę reprezentowały Kamila Gryguś, Beata Knuth i Martyna Łącka, etnofilologię kaszubską – Gracjan Fopke, piątym uczestnikiem był Philipp Mierzwa – student slawistyki Uniwersytetu w Lipsku , który odbywa praktykę w Centrum Języka i Kultury Kaszubskiej oraz w Pracowni Badań nad Narracjami Pamięci Pogranicza UG. W ramach przedsięwzięcia w dniach 5 -12 maja  miał miejsce objazd studyjny i badania terenowe na Kaszubach. Pomysłodawczynią  zaplanowanego na dwa lata projektu „nauczanie przez badanie” jest dr Oliwia Murawska z Uniwersytetu w Moguncji, a współorganizatorką z ramienia UG – dr Miłosława Borzyszkowska-Szewczyk. Uczestnicy spędzili tydzień odwiedzając ważne miejsca dla kultury kaszubskiej, jak również poznając jej tradycje i obyczaje oraz zbierając materiał do własnych projektów badawczych.
Moguncja Kamila Gryguś 2

Uczestnicy rozpoczęli swoją przygodę w nocy z soboty (05.05) na niedzielę (06.05) spotykając się na gdańskim lotnisku. Następnie wyruszyli na kwaterę znajdującą się w agroturystyce w miejscowości Dąbrówka powiatu kościerskiego, gdzie spędzili najbliższe noce. Pierwszego dnia objazdu wybrali się do Kaszubskiego Parku Etnograficznego we Wdzydzach Kiszewskich, gdzie oprócz zwiedzania muzeum, wzięli również udział w warsztatach wyrobu kwiatów z papieru. Kolejnego dnia wyruszyli na wędrówkę po pobliskich terenach, a w czasie przerwy obiadowej posmakowali kuchni kaszubskiej w pobliskiej pstrągowni w Czarlinie.

Wspaniałą atrakcją dla uczestników okazała się przejażdżka łodzią po jeziorze Wdzydzkim, gdzie podążając śladami Remusa, bohatera kaszubskiej epopei Aleksandra Majkowskiego Żëcé i Przigodë Remusa, podziwiali piękne krajobrazy sąsiadujących wysp. Natomiast w miejscowości Kościerzyna odwiedzili Muzeum Ziemi Kościerskiej i pomnik Remusa na rynku miasta. W środowy poranek wyruszyli w dalszą podróż do Kartuz i zwiedzili Muzeum Kaszubskie im. Franciszka Tredera.

Po spędzeniu czterech intensywnych, lecz niezapomnianych i pełnych wrażeń dni, wróciliśmy w czwartek do Gdańska. Kolejny dzień projektu rozpoczęliśmy od krótkiego spaceru po kampusie, podczas którego studenci z Polski zaprezentowali wydziały oraz bibliotekę główną Uniwersytetu Gdańskiego. Następnie wzięli udział w warsztatach na temat obrazu Kaszub i Kaszubów w twórczości Güntera Grassa przeprowadzonych przez dr Miłosławę Borzyszkowską–Szewczyk. Tego dnia studenci zaprezentowali pierwsze wyniki swoich projektów. Wieczorem natomiast odbyła się uroczysta kolacja w tawernie Mestwin. Mieliśmy okazję posmakować przepysznych specjałów kuchni kaszubskiej. Ogromną niespodzianką okazała się wizyta prof. Cezarego Obrachta Prondzyńskiego, renomowanego autora i antropologa, którego szczególnym zainteresowaniem jest kultura Kaszub i Pomorza. Późnym wieczorem udaliśmy się na nocne zwiedzanie zagadkowych ulic starego miasta.

Następnego dnia, wczesnym rankiem wyruszyliśmy do Wejherowa, by zwiedzić Muzeum Piśmiennictwa i Muzyki Kaszubsko-Pomorskiej. Kolejnymi przystankami naszej ostatniej wyprawy była Zagroda Gburska i Rybacka w Nadolu oraz Muzeum Ziemi Puckiej w Pucku. Naszą przygodę zakończyliśmy na Półwyspie Helskim.

Mimo niezwykle intensywnych dni, ten tydzień dostarczył nam wiele radości, nowych doświadczeń jak i pięknych relacji, które z pewnością będą pielęgnowane w przyszłości. Niezwykłym przeżyciem było wzięcie udziału w tym projekcie oraz poznanie nowych osób, z którymi mogliśmy podzielić się swoimi doświadczeniami. Mamy nadzieję, że wkrótce ponownie się spotkamy, by wspólnie odkrywać nieznane.

Kamila Gryguś
Beata Knuth
Martyna Łącka

Ten wpis został opublikowany w kategorii Bez kategorii. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.