Wystawa „Grass a Kaszuby/i” w 4G

Zapraszamy na wystawę Grass a Kaszuby/i, zainspirowaną literackimi obrazami Kaszub i Kaszubów w twórczości Grassa. Wystawę obejrzeć można do 28 stycznia 2018 r. w Gdańskiej Galerii Güntera Grassa przy ul. Szerokiej.

web WF wystawa GRASS a KASZUBYi

Kaszubi, Kaszuby, kaszubskość są stałymi elementami gdańsko-pomorskich literackich światów i obrachunków z przeszłością w twórczości Güntera Grassa, nawet jeśli w recepcji jako takie nie zawsze odczytywane są w pełnym wymiarze. Poczynając od Blaszanego bębenka (1959) motywy kaszubskie – postaci, miejsca, krajobraz, elementy kaszubskiej historii i kultury codzienności – pojawiają się w różnym zagęszczeniu i odsłonach
w kolejnych jego tekstach. Kaszubskość należy do zbioru motywów prywatnych  –

 – matka Grassa była „miejską Kaszubką”, a odwiedziny u krewnych w kaszubskim interiorze stałym elementem wzrastania i powojennych powrotów artysty do małej ojczyzny. A już w debiutanckiej powieści pisarz zintegrował polskie, niemieckie, kaszubskie i żydowskie opowieści o przeszłości miasta nad Motławą i regionu, przełamując dychotomię jednogłosowych narodowych makronarracji.

Wystawę poprzedził literacki objazd po Kaszubach, który poprowadziła Miłosława Borzyszkowska i plener w kościerskich lasach. Pracownia jest partnerem projektu.

Ten wpis został opublikowany w kategorii Bez kategorii. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.