Interdyscyplinarna konferencja Szlachta na pograniczu / Adel im Grenzraum

W dniach 22.-24. czerwca br.  odbyła się interdyscyplinarna konferencja Szlachta na pograniczu. Transkulturowe powiązania w Prusach (XVIIIXX w.) / Adel im Grenzraum. Transkulturelle Verflechtungen im Preussenland vom 18. bis zuDHI_Adel_ulotka facem 20. Jahrhundert.

Przedmiotem interdyscyplinarnej refleksji były  transkulturowe powiązania szlachty w Prusach w okresie od XVIII do XX wieku. Prusy ujmowano zarówno jako krajobraz historyczny, jak i kulturowo wewnętrznie zróżnicowane pogranicze, nie tylko  w wymiarze terytorialnym. Usytuowanie na pograniczu warunkuje paletę perspektyw postrzegania obszaru – od strefy kulturowego kontaktu, poprzez położenie na styku Europy Zachodniej i Wschodniej, po status historycznego regionu, który po dzień dzisiejszy współdzielą różne państwa narodowe.

Wystąpienia referentów dotyczyły szlachty jako społeczno-kulturowej grupy zarówno
w kontekście jej europejskich i transregionalnych powiązań, jak i zmiennych relacji podporządkowania, które warunkowały zróżnicowanie doświadczeń i społecznych strategii, obieranych przez jednostki i społeczności.

34 Waplewo zdjęcie grupowe

Zdjęcie: Agnieszka Kaźmierska
Relacja fotograficzna – kliknij na zdjęcie powyżej

Seminarium zorganizowano we współpracy z Niemieckim Instytutem Historycznym w Warszawie, Muzeum Tradycji Szlacheckiej w Waplewie Wielkim (oddzia le Muzeum Narodowego w Gdańsku) oraz Instytutem Kaszubskim w Gdańsku.

Konferencja miała miejsce  na Uniwersytecie Gdańskim oraz w Muzeum Tradycji Szlacheckiej w Waplewie Wielkim. Uzupełnieniem obrad był objazd naukowy po Ziemi Sztumskiej.  W spotkaniu wzięli udział historycy, historycy sztuki,  literaturoznawcy, kulturoznawcy i socjolodzy, badacze z Czech, Niemiec, Polski
i Węgier.

PROGRAM flyer
ABSTRACTS Adel im Grenzraum
PLAKAT
Zobacz więcej

 

Ten wpis został opublikowany w kategorii Bez kategorii. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.